Timeline Image

Historia legendy

2010's Era

Rok 2010 do dzisiaj – Legenda nadal żyje

Indian Motorcycle® powraca w formie lepszej niż kiedykolwiek

Lata 2010-2019 były dla Indian Motorcycle dekadą pełną ekscytującego postępu i rozwoju. Zbudowaliśmy świetlaną przyszłość w oparciu o legendarną przeszłość marki dzięki innowacjom technologicznym, udanej współpracy partnerskiej oraz stale powiększającej się gamie autentycznych i kultowych motocykli.

 • 2018 — Prezentacja modelu FTR 1200 inspirowanego motocyklem FTR750. Gamę modelową Indian Motorcycle uzupełnił motocykl rodem z torów wyścigowych przystosowany do ruchu drogowego.
 • 2018 — Travis Pastrana powtórzył trzy najbardziej spektakularne skoki, z których znany był Evel Knievel, w tym również skok motocyklem nad fontanną hotelu Caesars Palace.
 • 2018 — Seria zwycięstw zespołu Indian Motorcycle Racing i Jareda Meesa w mistrzostwach Ameryki w żużlu amerykańskim w klasie Twins.
 • 2017 — Członek zespołu Indian Wrecking Crew, Jared Mees, wygrywa mistrzostwa Ameryki w żużlu amerykańskim w pierwszym roku udziału marki w wyścigach od ponad 60 lat.
 • 2017 — Lee Munro wykonuje przejazd motocyklem Scout w wersji „Spirit of Munro” z prędkością 190 mph (306 km/h) na pustyni solnej Bonneville Salt Flats, aby uczcić rekord swojego wuja Burt'a z 1967 roku.
 • 2017 — Indian Motorcycle wprowadza na rynek model Scout ® Bobber.
 • 2016 — Indian Motorcycle wprowadza dwa nowe motocykle – Indian Springfield ® i Chieftain Dark Horse ® - wyposażone w Ride Command ® , czyli najbardziej zaawansowany system informacyjno-rozrywkowy dostępny na rynku.
 • 2016 — Indian Motorcycle podejmuje współpracę z firmą Jack Daniels ® i Klock Werks Kustom Cycles w celu opracowania limitowanej edycji Jack Daniels Indian Springfield ® i Chief ® Vintage.
 • 2016 — Indian Motorcycle przyspiesza historyczną podróż w kierunku oficjalnego powrotu do profesjonalnych zawodów w żużlu amerykańskim po debiucie modelu Indian ® Scout ® FTR750.
 • 2015 — Indian Motorcycle wprowadza na rynek modele Chief Dark Horse ® i Scout ® Sixty.
 • 2015 — Indian Motorcycle rozpoczyna wieloletnią współpracę z organizacją Veteran's Charity Ride to Sturgis TM.
 • 2014 — Serwis Motorcycle.com nadaje modelowi Indian ® Chief ® tytuł Cruisera 2014 roku, uhonorowując jednocześnie modele Chief ® Classic a Chief Vintage.
 • 2014 — Indian Motorcycle uzupełnia gamę modelową o model Roadmaster ® i kultowego, zupełnie nowego Scout ® .
 • 2013 — Indian Motorcycle prezentuje nowy, mocny silnik V-twin Thunder Stroke ® 111.
 • 2013 — Wprowadzenie modeli Chief  Classic, Chief  Vintage, i Chieftain ® w zupełnie nowej odsłonie.
 • 2011 — Polaris Industries ogłasza przejęcie Indian Motorcycle.
2000's Era

Początek XXI w. – niepewna przyszłość

Burzliwy czas dla pierwszej amerykańskiej firmy motocyklowej

W 2003 roku Indian Motorcycle Company of America ogłosiła upadłość i zakończyła produkcję. Przyszłość pierwszej amerykańskiej firmy motocyklowej była niepewna.

Sprawy nabrały nieco innego obrotu w 2008 roku, kiedy to Stellican Ltd., spółka private equity z siedzibą w Londynie, nabyła aktywa Indian Motorcycle i otworzyła zakład produkcyjny Indian Motorcycle Company w Kings Mountain w stanie Północna Karolina. W latach 2008-2011 wyprodukowano niewielką liczbę motocykli Indian Chief z silnikami V-twin o pojemności 105 in3. W 2011 roku Stellican sprzedał Indian Motorcycle spółce Polaris Industries.

1990's Era

Lata 90. – Wskrzeszenie marki

Przywrócenie legendzie dawnej chwały

W 1998 r. wznowiono wyłączną produkcję motocykli pod marką Indian Motorcycle. W wyniku połączenia dziewięciu firm powstała spółka Indian Motorcycle Company of America (IMCA), która otworzyła zakład produkcyjny w Gilroy w stanie Kalifornia. IMCA produkowała modele Chief, Scout i Spirit napędzane silnikami od S&S Cycle, Inc.

1970's Era

Lata 70. – Koniec ery

Śmierć dwóch legend

Floyd Clymer, legendarny uczestnik wyścigów motocyklowych, dealer, dystrybutor, wydawca czasopism, promotor wyścigów, autor i producent motocykli, pracował nad ożywieniem nieistniejącej już marki Indian Motorcycle od 1963 roku.

Clymer zmarł na atak serca w 1970 roku, a jego adwokat, Alan Newman, nabył prawa do znaku towarowego Indian Motorcycle. Newman nadal sprzedawał małe motocykle pod marką Indian. Większość z nich była produkowana na Tajwanie i była napędzana silnikami o pojemności od 50 cm³ do 175 cm³. Innymi pojazdami w asortymencie były rebrandingowane włoskie mini-motocykle. Sprzedaż spadła w latach 70., a w 1977 roku całkowicie zaprzestano działalności.

1960's Era

Lata 60. – Dążenie do rekordu

Historyczny przejazd Burta Munro

W 1967 roku 68-letni Nowozelandczyk, Burt Munro, zapisał się na kartach historii sportów motocyklowych, ustanawiając nowy oficjalny rekord prędkości na lądzie – 184,087 mph (296,25 km/h) z nieoficjalnym rekordem 205,67 mph (331 km/h). Munro dokonał tego na zmodyfikowanym motocyklu Indian® Scout® Streamliner z 1920 roku, na pustyni solnej Bonneville Salt Flats w stanie Utah.

Munro rozpoczął bicie rekordów prędkości na lądzie w Nowej Zelandii w latach 40. ubiegłego wieku, natomiast w latach 50. jego Scout był już zbyt szybki na nowozelandzkie tory. Postawił sobie wówczas nowy cel – wyścig na płaskiej pustyni solnej Bonneville Salt Flats. W ciągu następnych lat Munro ścigał się na Bonneville Salt Flats na swoim Scoucie dziewięciokrotnie, przy czym trzykrotnie ustanowił światowy rekord. Kulminacją była jego ostatnia wyprawa i rekord z 1967 roku. W hołdzie jego dążeń, które rozpoczął osiemdziesiąt lat wcześniej, w 2006 roku Burt Munro został powołany do Motorcycle Hall of Fame organizacji AMA.

1950's Eras

Lata 50. – Powstanie zespołu Wrecking Crew

Dominacja w świecie wyścigów motocyklowych

Zespół Indian Motorcycle Wrecking Crew TMutworzony przez legendy wyścigów motocyklowych – Bobby'ego Hilla, Billa Tumana i Erniego Beckmana – powstał pod koniec lat 40. ubiegłego wieku, a na początku lat 50. dominował zarówno na torach szutrowych, jak i ulicznych. Zespół odniósł serię popisowych zwycięstw, w tym trzy zwycięstwa z rzędu w wyścigu Springfield Mile. Bobby Hill wygrał wyścig Springfield Mile w latach 1951 i 1952, natomiast Bill Tuman odniósł analogiczne zwycięstwo w 1953 roku. Zespół zdobył również tytuły za liczbę uzyskanych punktów w sezonie oraz odniósł liczne sukcesy w ważnych wydarzeniach sportowych organizowanych na terenie całych Stanów Zjednoczonych.

W 1950 roku John Brockhouse zastąpił Ralpha B. Rogersa na stanowisku prezesa Indian Motorcycle Company. Niestety Indian Motorcycle Manufacturing Company zaprzestała działalności i zakończyła produkcję wszystkich modeli w 1953 roku. W 1955 roku spółka Brockhouse Engineering nabyła prawa do nazwy Indian Motorcycle i sprzedawała importowane motocykle Royal Enfield pod marką Indian Motorcycle do 1960 roku.

1940's Era

Lata 40. – Świat w stanie wojny

Indian Motorcycle w służbie swojego kraju

Od 1940 do 1945 roku Indian Motorcycle koncentrował swoje działania na wspieraniu aliantów w drodze do zwycięstwa w II wojnie światowej, początkowo budując motocykle dla rządu francuskiego, a od 1941 roku produkując Model 841 dla armii amerykańskiej. W tym czasie zbudowano niewiele motocykli cywilnych.

W 1945 roku bracia Du Pont sprzedali firmę Ralphowi B. Rogersowi. Rogers zakupił również spółkę Torque Manufacturing Co., po części w celu wykorzystania talentu byłego inżyniera Indian Motorcycle, G. Briggsa Weavera, który pracował dla Torque i zaprojektował kilka modeli, które Rogers chciał wyprodukować pod marką Indian Motorcycle.

Pierwsza powojenna gama składała się jedynie z modelu Indian Chief. W międzyczasie w pracach projektowych i produkcji koncentrowano się na wprowadzeniu do oferty modeli dla klientów indywidualnych. W 1948 roku wprowadzono nowe modele Indian Scout z silnikiem R2 o pojemności 440 cm3 oraz Indian® Arrow® z silnikiem jednocylindrowym w układzie pionowym o pojemności 220 cm3, które miały konkurować z rosnącą liczbą lekkich motocykli importowanych z zagranicy.

1930's Era

Lata 30. – Lata depresji

Kontynuacja rozwoju w otoczeniu słabej gospodarki

W 1930 roku E. Paul Du Pont sprzedał swoje udziały w DuPont Automobile firmie Indian Motorcycle i zakupił dużą część jej akcji. E. Paul zwolnił istniejący zarząd firmy i powierzył Loring F. „Joe” Hosley'owi odpowiedzialność za bieżącą działalność. Pod przywództwem Hosley'a firma Indian Motorcycle powróciła do koncepcji corocznej zmiany gamy modelowej, zaczynając od modelu 203 Scout i Scout Pony w 1932 r., a następnie wprowadzając model Sport Scout w 1934 r.

Na początku lat 30. ubiegłego wieku słaba gospodarka kraju spowodowała spadek sprzedaży motocykli, w tym motocykli ze stajni Indian Motorcycle. Mimo to firma kontynuowała dążenie do perfekcji i w 1936 roku wprowadziła na rynek „odwrócony” model Four z rozrządem w układzie EOI (zawór wydechowy jako górny, dolotowy jako dolny), a także modele z przyrządami umieszczonymi na zbiornikach paliwa.

W roku 1937 Ed Kretz wygrał pierwszy wyścig Daytona 200 na wyścigowym motocyklu Indian Sport Scout. W 1938 roku klub motocyklowy Indian Motorcycle z siedzibą w Sturgis, znany jako Jackpine Gypsies, zorganizował wyścig o nazwie Black Hills Classic. Wyścig ten ewoluował do postaci Sturgis Motorcycle Rally.

1920's Era

Lata 20. – Marka staje się legendą

Powstanie Indian Motorcycle Company

Początek lat dwudziestych był ważnym okresem w rozwoju marki Indian Motorcycle, kiedy to wprowadzono do sprzedaży kilka kultowych motocykli. W 1920 roku firma rozpoczęła sprzedaż pierwszego modelu Scout. Ten szybki, niezawodny i zwrotny motocykl zachęcił wielu ludzi do jazdy motocyklem. W dalszej kolejności w ofercie pojawił się model Chief (1922), najlepiej sprzedający się Big Chief® (1923), Prince® (1925), a po zakupie Ace Motor Corporation, również model Ace® (1927).

W 1923 roku firma zmieniła nazwę z The Hendee Manufacturing Company na The Indian Motocycle Company (człon Motocycle był pisany bez litery „r”).

Firma Indian Motorcycle wprowadziła w 1927 roku legendarny silnik V-twin o pojemności 45 in3 (750 cm3). Ta większa wersja silnika dostępnego w modelu Scout była w kolejnych latach postrzegana jako jeden z najlepszych silników zbudowanych kiedykolwiek przez Indian Motorcycle.

1910's Era

Lata 1910-1919 – Rekordy i innowacje

Zaawansowane technologie w produkcji motocykli

Lata 1910-1919 były dla Indian Motorcycle erą innowacji i postępu technologicznego. Nowe rozwiązania obejmowały przednie zawieszenie na resorze piórowym, automatyczną pompę oleju, dwustopniową skrzynię biegów, podstopnie, rozrusznik na korbę, wahaczową konstrukcję tylnego zawieszenia, pierwszy rozrusznik elektryczny zastosowany w motocyklu, oświetlenie elektryczne, legendarny silnik Powerplus o pojemności 1000 cm3 oraz napis w logo Indian Motorcycle.

Powyższe postępy technologiczne pozwoliły firmie wznieść się na nowe wyżyny i bić kolejne rekordy:

 • 1913 — 32 000 sprzedanych motocykli i nowy rekord sprzedaży.
 • 1914 — Erwin „Cannonball” Baker pokonał trasę z San Diego na wschodnie wybrzeże w rekordowym czasie 11 dni, 12 godzin i 10 minut.
 • 1915 — Erwin „Cannonball” Baker uzyskał bardzo dobry czas w rajdzie Trzech Flag na trasie Kanada – Kalifornia – Meksyk, który ukończył w trzy i pół dnia.

W 1916 roku współzałożyciel George Hendee zrezygnował z funkcji prezesa firmy, a w 1917 roku Stany Zjednoczone przystąpiły do I wojny światowej. Firma Indian Motorcycle poświęciła znaczną część zasobów produkcyjnych na działania wojenne. W konsekwencji dealerzy mieli ograniczone zapasy, a sprzedaż detaliczna znacznie zmalała. W latach 1917-1919 firma dostarczyła wojsku amerykańskiemu prawie 50 000 motocykli, w większości opartych na modelu Indian Powerplus.

1900's Era

Początek XX w. – Powstanie pierwszego motocykla

Pierwsza amerykańska firma motocyklowa

W 1901 roku producent rowerów, promotor wyścigów i były mistrz wyścigów rowerowych, George Hendee, zatrudnił Oscara Hedstroma, aby zbudować rower napędzany silnikiem benzynowym i nadać większe tempo wyścigom rowerowym. Stworzona przez niego maszyna okazała się mocna i niezawodna, dzięki czemu firma zbudowała swoją reputację producenta motocykli o wyjątkowych osiągach. Jeszcze w tym samym roku w centrum Springfield powstała pierwsza fabryka.

Pierwszy motocykl Indian sprzedano klientowi detalicznemu w 1902 roku, a później tego samego roku motocykl marki Indian wygrał wyścig długodystansowy na trasie z Bostonu do Nowego Jorku w publicznym debiucie w świecie wyścigów. Zawodnicy kontynuowali zwycięstwa w zawodach i ustanawiali kolejne rekordy w wyścigach na motocyklach Indian:

 • 1903 — Współzałożyciel firmy i jej główny inżynier, Oscar Hedstrom, ustanowił na jednym ze swoich motocykli nowy światowy rekord prędkości 56 mph (90 km/h) i wygrał wyścig długodystansowy na trasie Nowy Jork – Springfield i z powrotem.
 • 1906 — George Holden i Louis J. Mueller na motocyklu Indian pokonali trasę z San Francisco do Nowego Jorku w rekordowym wówczas czasie 31 i pół dnia, bez żadnych problemów mechanicznych.
 • 1907 — Amerykanin, T.K. Hastings, pojechał motocyklem Indian po zwycięstwo w próbie niezawodności na dystansie 1000 mil zorganizowanej w Anglii.

W 1906 roku powstał pierwszy fabryczny motocykl wyścigowy z silnikiem V-twin. Wersja silnika wyścigowego została wprowadzona do gamy modelowej dla klientów indywidualnych na rok 1907, czyniąc jednostkę o pojemności 39 in3 (633 cm3) z 42-stopniowym rozstawem cylindrów w układzie „V” pierwszym silnikiem motocyklowym V-twin amerykańskiej produkcji.

1890's Era

1897 – Narodziny legendy

Powstanie firmy

W 1897 roku George M. Hendee założył firmę produkującą rowery o nazwie Hendee Manufacturing Company. Rowery te były produkowane pod markami takimi jak Silver King, Silver Queen oraz American Indian, którą następnie skrócono do „Indian” i która stała się podstawową marką firmy Hendee.

Znajdź dealera w pobliżu