TUMULTUOUS TIMES AND THE FIGHT FOR SURVIVAL

BURZLIWY CZAS I WALKA O PRZETRWANIE

1953 - 2010

Decyzja Indian Motorcycle o wstrzymaniu produkcji wszystkich modeli, podjęta w 1953 roku, zapoczątkowała trwającą 50 lat lukę w bogatej historii firmy. W tym czasie podejmowano szereg prób kontynuowania działalności, które sprowadzały się jednak do sprzedaży różnych importowanych motocykli pod nazwą „Indian Motorcycle”. Był to burzliwy czas, w którym doszło do kilku fatalnych w skutkach zmian właścicieli firmy. Zapisał się on na kartach historii marki przede wszystkim jako całkowita zmiana kierunku, który obrali pierwotni założyciele Indian Motorcycle i który doprowadził ich do sukcesu. Ten niepewny czas wreszcie dobiegł końca wraz z przejęciem Indian Motorcycle Company przez Polaris Industries w 2011 roku. Ten etap zapoczątkował serię nowych sukcesów, które można porównać do zrównoważonego rozwoju firmy z początków jej działalności.

Indian riders and owners after winning a race

ERA BROCKHOUSE’A

W 1950 roku ówczesny prezes Indian Motorcycle — Ralph B. Rogers — zrezygnował ze stanowiska, na którym zastąpił go angielski biznesmen John Brockhouse. W 1953 roku spółka Indian Motorcycle Manufacturing Company zaprzestała działalności oraz produkcji wszystkich modeli. Dwa lata później prawa do marki kupiła firma Brockhouse Engineering, która rozpoczęła sprzedaż importowanych motocykli Royal Enfield pod marką Indian Motorcycles. W 1960 roku John Brockhouse sprzedał spółce Associated Motorcycle Company to, co pozostało z marki Indian. Wkrótce potem przestała ona istnieć.

Lider branży, Floyd Clymer, kupił prawa do marki w 1963 roku. On również podjął próbę sprzedaży rebrandingowanych brytyjskich motocykli z emblematem „Indian Motorcycle”. Trwało to, aż do śmierci Clymer’a w 1970 roku, kiedy to jego adwokat przejął prawa do znaku handlowego. Pod kierownictwem adwokata Clymer’a sprzedaż gwałtownie spadła, a w 1977 roku firma ponownie zaprzestała działalności.

THE GILROY AND STELLICAN ERAS

ERY GILROY I STELLICAN

W 1998 roku wznowiono wyłączną produkcję motocykli pod marką Indian Motorcycle. W wyniku połączenia dziewięciu firm powstała spółka Indian Motorcycle Company of America (IMCA), która otworzyła zakład produkcyjny w Gilroy w stanie Kalifornia. IMCA produkowała zmodyfikowane wersje wybranych, wczesnych modeli marki Indian, które odniosły sukces (np. Chief i Scout), do 2003 roku, w którym to ogłosiła upadłość.

Po zaprzestaniu działalności przez IMCA spółka private equity z siedzibą w Londynie — Stellican Ltd. — nabyła aktywa Indian Motorcycle i otworzyła zakład produkcyjny Indian Motorcycle Company w King’s Mountain w stanie Północna Karolina. Zakład ten wyprodukował niewielką liczbę motocykli zanim Stellican odsprzedał markę Indian Motorcycle spółce Polaris Industries w 2011 roku.

Burt Munro getting ready for a race

BURT MUNRO

W 1967 roku 68-letni Nowozelandczyk, Burt Munro, zapisał się na kartach historii sportów motocyklowych, ustanawiając nowy oficjalny rekord prędkości na lądzie — 184,087 mph (296,25 km/h) z nieoficjalnym rekordem 205,67 mph (331 km/h). Munro dokonał tego na zmodyfikowanym motocyklu Indian Scout Streamliner z 1920 roku, na pustyni solnej Bonneville Salt Flats w stanie Utah.

Munro rozpoczął bicie rekordów prędkości na lądzie w Nowej Zelandii w latach 40. ubiegłego wieku, natomiast w latach 50. jego Scout był już zbyt szybki na nowozelandzkie tory. Postawił sobie wówczas nowy cel — wyścig na płaskiej pustyni solnej Bonneville Salt Flats. W ciągu następnych lat Munro ścigał się na Bonneville Salt Flats na swoim Scoucie dziewięciokrotnie, przy czym trzykrotnie ustanowił światowy rekord. Kulminacją była jego ostatnia wyprawa i rekord z 1967 roku. W hołdzie jego dążeń, które rozpoczął osiemdziesiąt lat wcześniej, w 2006 roku Burt Munro został powołany do Motorcycle Hall of Fame organizacji AMA.

FLOYD CLYMER

Gdy w 1953 roku firma Indian Motorcycle zaprzestała produkcji, rynek amerykańskich motocykli dotkliwie odczuł stratę jednej z najbardziej rozpoznawanych marek w historii. W 1963 roku Floyd Clymer, legendarny uczestnik wyścigów motocyklowych, dealer, dystrybutor, wydawca czasopism, promotor wyścigów, autor i producent motocykli, przejął prawa do znaku handlowego „Indian Motorcycle”. Wysiłki, które podejmował, aby wskrzesić markę, sprowadzały się do sprzedaży importowanych motocykli Royal Enfield i Velocette pod nazwą Indian Motorcycle.

W 1970 roku wydarzyła się jednak tragedia — Floyd Clymer zmarł na atak serca. Prawa do znaku towarowego Indian Motorcycle nabył po nim jego adwokat, Alan Newman. Kontynuował on sprzedaż małych, produkowanych głównie na Tajwanie motocykli z logo marki Indian, aż do 1977 roku, w którym również i on zaprzestał tej działalności.

Ery w dziejach marki